Калинка: придобивки за мажите, други придобивки, како да направите сок или чај и повеќе!

Joly Kane

Содржина

Дали знаете кои се придобивките од калинката за мажите?

Поради својот состав кој има флавоноиди и елагична киселина, калинката е овошје кое носи многу придобивки за организмот и помага во превенција од болести како што е Алцхајмеровата болест. Освен тоа, делува и на контрола на високиот крвен притисок и има антиинфламаторно дејство.

Со слатки семки кои можат да се конзумираат во натура, калинката може да се конзумира преку сокови, салати и јогурти. Покрај тоа, сите негови делови се употребливи, бидејќи кората, стеблата и листовите може да се користат за подготовка на чаеви.

Во текот на статијата ќе се истражат придобивките од калинката, особено имајќи го предвид здравјето на мажите. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, продолжете со читање!

Разбирање повеќе за калинката за мажи

Калинката може да помогне во лекувањето на некои видови рак, како што е простатата . Така, има голем број на придобивки за здравјето на луѓето. Затоа, важно е да се знаат неговите својства и употреба, за кои ќе се дискутира подолу. Прочитајте за да дознаете повеќе!

Што е калинка?

Клинката е слатко овошје со семки што може да се јаде и сирово. Во својот состав има неколку важни соединенија, како што се кверцетин, елагична киселина и флавоноиди. Сите овие се антиоксиданси и способни да спречат различни видови на болести, одсамо вода и калинки. Некои додаваат листови нане за да го направат пијалокот поосвежителен, но бидејќи тоа не ги попречува придобивките, во случај на медицинска употреба, нането може да се исклучи.

Покрај тоа, вреди да се истакне дека не многу се потребни предмети за домаќинството за да се направи овој сок. Затоа, ќе ви требаат само блендер и цедалка.

Како да направите сок од калинка

За почеток, извадете ги семките од калинката, изматувајќи ја кората со лажица. Потоа направете го движењето на стискање за да ги пуштите. Така, зрната ставете ги во блендер и почнете да мелете. Внимавајте да не оставите измешани парчиња кора, инаку напитокот ќе биде горчлив.

Ставете ги листовите нане и повторно сомелете. Потоа, извадете ја пулпата од блендерот и поминете ја низ цедалка за да ги отстраните фрагментите од зрната. Додадете ја ледената вода и сокот е готов за пиење. Ако сакате, некои коцки мраз може да го направат пијалокот уште поосвежителен.

Рецепт за чај од кора од калинка

Некои хранливи својства на калинката се присутни во нејзината кора. На овој начин мора повторно да се употреби во форма на чаеви за да може уште повеќе да уживате во благодетите на овошјето. Значи, еден начин да го направите ова е да консумирате чај од кора од калинка.

Затоа, повеќе детали за неговата подготовка ќе бидат коментирани воследните поднаслови. Научете како да ги искористите сите делови на ова неверојатно овошје за да имате корист за вашето здравје.

Состојки

Во однос на состојките, чајот од калинка не бара многу. Така, се користи само кора од овошјето, во просек 10 g и шолја вода.

Ако треба да го зголемите рецептот, запазете ги овие пропорции и обидете се да ги зачувате. Сепак, не е препорачливо да се прави многу чај одеднаш, бидејќи својствата се губат со текот на времето и додека пијалокот се лади. Идеално е да се подготви доволно за конзумирање и, доколку сакате да консумирате повеќе, повторно направете го рецептот.

Како да направите чај од кора од калинка

Најпрво зовријте вода во тава. Откако ќе ја достигне наведената температура, додадете 10 гр кора од калинка. Потоа исклучете го огнот и покријте ја тавата. Оставете ја смесата да кисна во просек 15 минути.

По истекот на ова време, процедете го чајот и консумирајте го што е можно поскоро, делејќи ја оваа количина на максимум три пати. Вреди да се истакне дека лушпите, листовите и семките од калинката може да се користат и за правење чај, а подготовката ја следи истата логика опишана погоре.

Јадење на овошјето или негово користење во готвењето

Семките од калинка може да се конзумираат и свежи и ги имаат истите придобивки како гореспоменатите пијалоци. Понатаму, поради неговиот уникатен вкус ислатко или горчливо, може да го има и во салати или со месо.

Покрај тоа, за оние кои немаат време за готвење, но сепак сакаат да уживаат во благодетите на овошјето, може да се консумира во брз начин помешан со јогурт за време на појадокот. Вреди да се спомене можноста за додавање на калинка како состојка во слатките.

Капсули или апчиња

На сегашниот пазар постојат неколку марки кои прават капсули од калинка. Тие ги имаат истите придобивки како и самото овошје и, генерално, се користат за борба против предвременото стареење поради нивното богатство со антиоксиданси.

Вреди да се напомене дека овие капсули немаат значителни количини на масти, јаглехидрати и протеини, така што тие можат да се користат во сите видови диети. Сепак, интересно е да се консултирате со лекар пред да го направите овој тип на суплементација за да може да ја посочи соодветната доза.

Етерично масло

Етеричното масло од калинка е широко користено за третмани на кожата. Ова се случува особено поради неговото антиоксидативно дејство, поради присуството на витамин А и витамин Ц. Покрај тоа, предметниот производ има елагична киселина, масни киселини и неколку други компоненти кои помагаат во одржување на бариерата на кожата.

Според една студија спроведена во 2014 година, маслото од калинка може да го намали оксидативниот стреспредизвикани од слободните радикали, кои се директно одговорни за предвремено стареење на кожата. Затоа, се смета дека е способен да спречи бенки и фини линии.

Други информации за овошјето на калинката

Пред да ја вклучите калинката во вашата исхрана, многу е важно да знаете повеќе за неа случаи во кои потрошувачката е контраиндицирана. Покрај тоа, исто така е важно да се знае за опасностите и несаканите ефекти. Затоа, овие и други прашања ќе бидат разгледани подолу. Продолжете со читање за да дознаете повеќе!

Колку често треба да се консумира калинката?

Важно е да се истакне дека консумацијата на калинка може да биде секојдневна. Меѓутоа, за ова, потребно е да се почитуваат посочените износи. Во просек, здрав возрасен човек може да консумира калинка со средна големина дневно или да искористи 300 мл сок од ова овошје.

Калинката може да се конзумира на секој оброк во текот на денот, бидејќи не постои момент кога ја фаворизира неговата апсорпција. Но, повеќе се препорачува да се јаде во првата половина од денот поради присуството на растителни влакна кои предизвикуваат чувство на ситост.

Опасности и несакани ефекти од консумацијата на калинката

Мора да се внимава на конзумирањето на кората и стеблото од калинка, особено во поголеми количини. Тоа е затоа што и двете можат да станат токсични, а тоа има голем број на несакани ефекти, како што се гадење и повраќање. во случаитепотешки случаи, може да предизвика интоксикација.

Можно е вишокот да доведе до смрт, бидејќи тешката интоксикација може да предизвика респираторен застој во најлошите сценарија. Затоа, не обидувајте се да ги консумирате овие делови од овошјето во соодветни количини.

Контраиндикации за консумација на калинка

Калинката е контраиндицирана за деца под две години. Понатаму, неговото внесување треба да го избегнуваат жените кои дојат и бремените жени.

Исто така, вреди да се спомене дека луѓето кои страдаат од гастритис и други состојби поврзани со желудникот треба да избегнуваат конзумирање, бидејќи овошјето може предизвикуваат иритации во таа смисла. Друг момент што треба да се забележи е прашањето за алергии. Иако е овошје, не е невозможно тоа да се случи.

Како да се купи и како да се чува калинката?

Првиот чекор за да купите добра калинка е да ја анализирате нејзината тежина. Колку е потежок, толку посочен. Покрај тоа, интересно е да се набљудува бојата на кожата, која треба да биде многу нагласена и светла за плодот да биде зрел. На крај исцедете ја калинката за да проверите дали има омекнати дамки, што укажуваат на модринки.

За правилно складирање, најпрепорачливо е да го преполовите овошјето и да го ставите во сад со вода, за да остане под вода. . Потоа, внатре во водата, извадете ги семките и чувајте ги во фрижидер. Овошјетоможе да се стави и цела во фрижидер.

Уживајте во сите многубројни благодети на калинката!

Полна со функционални соединенија, калинката има низа корисни својства за човечкото тело. Покрај тоа, има посебни функции во одржувањето на машкото здравје, бидејќи може директно да се поврзе со спречување на рак на простата и третман на еректилна дисфункција.

Друга предност на овошјето е тоа што сите негови делови можат да се конзумираат . Во случај на семиња, тие можат да бидат присутни во рецепти, сокови или да се консумираат во натура. Од друга страна, кората, листовите и стеблото се препорачуваат за чаеви.

Без разлика на начинот на кој ќе изберете да ја консумирате калинката, плодот ќе донесе многу придобивки. Сепак, не заборавајте да ги следите советите во целата статија во врска со контраиндикации и соодветни форми на консумирање. Со нив на најдобар начин ќе можете да ја внесете калинката!

од Алцхајмерова болест до болки во грлото.

Покрај тоа, калинката може да се најде и во вид на суплементи. Во овој случај, тука е дехидрираниот екстракт од кората и концентрираното масло, направени од семките на овошјето. И двете се користат за подобрување на имунолошкиот систем и спречување на предвремено стареење.

Потекло и карактеристики на плодот на калинката

Според историските записи, калинката е плод од Персија. Сепак, тој бил правилно припитомен во Иран околу 2000 година п.н.е. Најпрво го разбуди интересот на земјите лоцирани во Медитеранот, а подоцна беше дистрибуирана низ Азија и Америка.

Во Бразил калинката пристигна благодарение на доаѓањето на Португалците. Според некои научници на старите народи, плодот бил сфатен како еден вид насип помеѓу смртноста и бесмртноста. Освен тоа, се сметаше за симбол на љубовта и плодноста.

Својства на плодот на калинката

Калинката има антивоспалителни и антисептички својства, па затоа делува во борбата против болките во грлото. Покрај тоа, овошјето има флавоноидни соединенија, кои се одговорни за спречување на хронични и кардиоваскуларни болести.

Исто така, вреди да се напомене дека калинката има кверцетин, еден вид флавоноид кој се бори против дејството на слободните радикали и има антиоксидантна функција. Понатаму, ова соединениеделува и на зајакнување на имунолошкиот систем во целина.

На крај, вреди да се спомене присуството на елагична киселина, чие антиканцерогено дејство ја прави калинката овошје толку корисно за здравјето на мажите.

Придобивките од калинката за мажи

Иако консумирањето на калинка е позитивно за секого, мажите можат да уживаат уште повеќе во придобивките од овошјето поради неговото антиканцерогено дејство. Тоа е затоа што калинката делува главно со борба против ракот на простата. Повеќе за овие и други придобивки од калинката за здравјето на мажите погледнете подолу!

Спречува рак на простата

Кога станува збор за превенција од рак, кората и пулпата на калинката можат многу да помогнат. Ова се случува затоа што и двете се богати со танини и флавоноиди, два антиоксиданси кои помагаат да се спречи појавата на рак на простата.

Според некои неодамнешни студии, постои можност да се користи екстракт од калинка за да се помогне во лекувањето на оваа болест . Оваа функција на овошјето е директно поврзана со присуството на уролитин Б и галактична киселина, кои делуваат да ја инхибираат пролиферацијата на канцерогените клетки.

Дејствува во третманот на еректилната дисфункција

Според Студијата објавена во Journal of Impotence Research, калинката може позитивно да делува во лекувањето на еректилната дисфункција. Ова се случува затоа што таа има адејство слично на она на вијаграта.

Затоа, некои истражувачи ја проучуваат можноста плодот да делува како замена за лекот во иднина. Студијата за која станува збор земала предвид 53 мажи кои страдаат од еректилна дисфункција. Сите консумирале доза од 220 мл сок од калинка дневно во период од 4 недели.

Потоа направиле пауза од 15 дена и повторно го започнале третманот. Од мажите кои учествуваа во истражувањето, 47 тврдеа дека почувствувале подобрувања во нивните еректилни функции откако го поминале третманот.

Други придобивки од овошјето од калинка

Покрај тоа што го помага здравјето на мажите , калинката има некои придобивки кои не се ограничени само на оваа група. Овошјето е способно да делува во превенција на болести како што е Алцхајмеровата болест и да го подобри здравјето на мозокот во целина. Покрај тоа, помага и во контролирање на крвниот притисок. Погледнете повеќе за калинката подолу!

Спречува Алцхајмерова болест

Кога зборуваме за спречување на Алцхајмерова болест, калинката може да биде одличен сојузник. Во тој случај, особено треба да ги користите неговите семиња и кора, обете богати со антивоспалителни и антиоксидантни соединенија. На овој начин тие се способни да помогнат во балансирање на функциите на мозочните клетки.

Како резултат на тоа, има подобрувања во меморијата, а тоа помага да се спречи појавата на Алцхајмерова болест. Имотот за кој станува збор е повеќе поврзан со кората отколку сосемки, бидејќи има десет пати повеќе антиоксиданси.

Спречува срцеви заболувања

Сокот од калинка е богат со антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Така, значително придонесува за зголемување на нивото на ЛДЛ холестерол, кој се смета за добар за телото. Така, овошјето помага во борбата против срцевите заболувања, особено артериосклероза, инфаркт и аритмија.

Исто така, вреди да се напомене дека консумирањето сок од калинка помага да се намали нивото на триглицериди присутни во крвта. Овој тип на маснотии, кога ќе се најде во вишок, може на крајот да предизвика срцеви заболувања.

Го подобрува здравјето на мозокот

Клинката е директно поврзана со подобрувањата во здравјето на мозокот. Ова може да се забележи особено кај жените кои се приближуваат до менопауза. Во оваа фаза од животот, појавата на депресија е многу честа појава, нешто со кое калинката помага во борбата.

Покрај тоа, овошјето е директно поврзано со подобрување на когнитивните функции, што ги намалува можностите за развој на некои болести кои го напаѓаат нервниот систем воопшто. Во овој случај, најдобро е да пиете чај направен од кора.

Го контролира крвниот притисок

Контролата на крвниот притисок е од корист од калинките поради присуството на антиоксидантни соединенија. Тие се способни да промовираат релаксација на крвните садови и затоаолеснување на циркулацијата. Така, високиот крвен притисок се спречува кај оние кои сè уште ја немаат оваа болест.

Според некои неодамнешни студии, консумирањето околу 240 мл сок од калинка дневно во период од 14 дена помага да се намали притисокот кај случај на луѓе кои веќе страдаат од оваа состојба. Вреди да се спомене, сепак, дека употребата на сокот не ги заменува лекарските лекови.

Спречува дијабетес

Бидејќи калинката е овошје богато со антиоксидантни соединенија, може да помагаат значително да се подобрат функциите на панкреасот. Овој орган е одговорен за обезбедување на производство на инсулин во телото. На овој начин, калинката помага во борбата против дијабетесот.

Ова е затоа што овошјето делува на контрола на нивото на шеќер во крвта и гликозата во крвта, во случај на луѓе кои веќе ја имаат оваа болест. Според некои неодамнешни студии, за да се добијат овие придобивки, најдобри начини се да се консумира сок или семки од калинка.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Поради присуството на витамин Ц и антиоксиданси во неговиот состав , калинката е овошје способно да делува така што го инхибира зголемувањето на лошите бактерии и обезбедува зголемување на добрите, особено во цревата. На овој начин, флората станува поурамнотежена.

Тоа има директна улога во апсорпцијата на витамини и минерали. Покрај тоа, помага да се зајакне имунолошкиот систем.како целина, спречување на појава на болести како што се грип, дијареа и херпес. Исто така, вреди да се напомене дека екстрактите од калинка често се користат како суплементи за зајакнување на имунолошкиот систем кај пациенти кои имаат инфламаторни заболувања.

Дејствува во лекувањето на воспаленија во устата

Присуството на фенолни киселините, танините, антоцијаните и флавоноидите ги прават калинките одлични за борба против воспаленија во устата, како што се гингивитис и периодонтитис. Покрај тоа, антибактериското и антимикробното дејство на овошјето обезбедува уште поголема ефикасност.

Во овој случај, се препорачува да се консумира чај направен од кори и цветови од калинка. Тие можат и да се проголтаат и да се користат за миење на устата. Според некои студии, екстрактот од овошје може да даде добри резултати во овој поглед поради неговата способност да се бори против бактериите.

Дејствува против инфекции на грлото

Инфекциите на грлото можат да бидат доста непријатни и лесно се борат со користење на чај од кора од калинка и стебло. И двете покажуваат добри резултати против тонзилитис, фарингитис и ларингитис.

Така, индикација за овој вид третман е чајот да се конзумира три пати на ден. Придобивките може да се почувствуваат и ако пациентот одлучи да гаргара. Сè зависи од тоа што предизвикува помала непријатност и дава побрзи резултати заслика.

Го подобрува здравјето на кожата

Калинката е овошје богато со катехини, елегитанини и антоцијани. Така, има антиоксидантно дејство, особено поврзано со неговите семиња, сок и кора. На овој начин помага во заштитата на кожата од ултравиолетовите зраци и го спречува ракот.

Вреди да се напомене дека овие соединенија, токму поради нивното антиоксидантно дејство, се борат и со предвременото стареење. Друга позитивна точка е неговото адстрингентно и антисептично дејство, кое носи низа придобивки за лекување на акни и за контрола на маснотија.

Помага при слабеење

Покрај тоа што претставува различно здравје придобивките, калинката може да биде одличен сојузник во диетите чиј фокус е губење на тежината. Ова се случува поради неговата ниска калорична содржина и неговото богатство со антиоксиданси. Сепак, најпозитивната точка на консумирање овошје е неговото богатство со влакна.

Влакната помагаат да се обезбеди чувство на ситост и, на овој начин, да се контролира гладот. Дополнително, уште една придобивка од калинката е тоа што помага при елиминација на телесните течности, нешто што исто така значително влијае на слабеењето.

Дејствува во третманот на дијареа

Третманот на дијареа може исто така станува полесно кога пациентот консумира калинка. Тоа е затоа што овошјето има танини, кои помагаат за апсорпција на вода. Покрај тоа, тие исто така дејствуваатнамалување на движењето на исфрлање на изметот.

Сепак на оваа функција на овошјето, вреди да се истакне дека калинката има антиоксиданси, а тие делуваат во рамнотежата на цревната флора. За да ги добиете овие придобивки и да ја лекувате дијареата, најпрепорачливо е да консумирате чај од кора од овошје. Слично дејство има и онаа од стеблото.

Како да го консумирате плодот од калинката

Постојат неколку начини како да ја консумирате калинката и да ги искористите нејзините делови за да имате здравствени придобивки . На овој начин, некои од најчестите, како што се чајот и соковите, ќе бидат научени подолу за да им се помогне на оние кои имаат намера да го вклучат ова овошје во својата исхрана да знаат како да го направат тоа. Проверете!

Рецепт за сок од калинка

Сладок и освежителен, сок од калинка може да се направи со само неколку состојки. Подготовката трае помеѓу 15 и 30 минути и има мала тежина. Вреди да се спомене дека сокот може да биде начин да се поттикнат децата и постарите луѓе да ја јадат калинката, бидејќи нема да треба да се одвојат семките, нешто што на овие групи може да им биде макотрпно.

Покрај тоа, уникатниот вкус има сè за да се заљуби во овие луѓе и да ги натера да уживаат во нешто здраво во нивната исхрана, искористувајќи ги придобивките за различни области од нивното тело. Во продолжение погледнете што е потребно за правење сок од калинка:

Состојки

Рецептот за сок од калинка бара малку состојки. За подготовка, потребно е